1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama
Trendlerdeki Yazı

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?
0

Kullanıcılarına pek çok olanak tanıyan Instagram’ın en çok beğenilen ve kullanılan özelliklerinden biri de alışveriş özelliğidir. Peki, bu özellik nasıl aktif hale getirilir?

Instagram’ın En Çok Kullanılan Özelliklerinden Biri 

Dünyada ve ülkemizde en çok sevilen ve tercih edilen sosyal medya sitelerinden olan Instagram’ın Instagram alışveriş özelliği bulunmaktadır. Bu özellik pek çok kullanıcı tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır. Ancak bazı kullanıcılar hala bu özelliği aktif hale getirmiş değildir. Henüz bu özelliği aktifleştirmemiş olan kullanıcılar için Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır?

Instagram’ın üyelerine sunduğu alışveriş özelliğini açmak sanılanın aksine oldukça basittir. Sıra ile aktaracak olursak, bu özelliği kullanabilmeniz için yapmanız gereken ilk işlem mevcut Instagram hesabınızın ticaret ilkelerine uyan bir işletme profiline sahip olmasıdır. Dolayısı ile hesabınızı işletme profiline geçirmeniz gerekmektedir. 

Ayrıca kullanmakta olduğunuzu hesabınızın Facebook işletme sayfasının da bulunması gerekmektedir. Bahsi geçtiği şekilde bir hesabınızın olmaması durumunda Instagram hesabınız aracılığı ile bağlantılı olarak da bu sayfayı açmanız mümkündür. Ancak kullanılmak istenen işletme sayfasında yaş ve ülke sınırlaması ile satın alma mesajının bulunmaması gerektiği unutulmamalıdır. 

Sıra Instagram işletme profilinize bağlanma aşamasına gelmektedir. Bu aşamada işletme profilinizi size ait bir facebook ürün kataloğu ile bağlamanız gerekmektedir. Facebook katoloğu oluşturmanın iki yöntemi mevcuttur. Birinci yönteme göre facebook sayfanıza bağlı bir mağaza oluşturabilirsiniz. İkinci yönteme gelecek olursak, business manager’ı kullanarak da bir katalog oluşturabilme hakkına sahipsiniz. 

 

Kolay Onaylama İşlemi

Bu işlemlerin tamamlamışsanız hesabınızın kontrol edilip onaylanması aşaması başlayacaktır. Şayet yukarıda bahsedilmiş olan adımları takip etmiş ve yeni bir katalog oluşturmuşsanız, oluşturduğunuz bu yeni katalog da kontrol edilecekler arasına dahil edilecektir. Kataloğunuz yapılan inceleme sonucunda onaylanırsa hesabınızda sonrasında onaylanacaktır. Instagram shopping hesabı onaylanması genellikle oldukça kısa bir süre içerisinde gerçekleşmektedir. Ancak kimi durumlarda yoğunluk nedeni ile gecikmeler de yaşanabilir. 

Tüm bu işlemlerin ardından sıra Instagram ürün etiketleme aşamasına gelmektedir. Instagram ürün etiketleme işlemi de alışveriş özelliği açma işlemi gibi adım adım gerçekleştirilmektedir. Ancak ürün etiketleme işlemine geçilmeden önce dikkat edilmesi gereken iki önemli husus vardır. Bunlar Instagram uygulamasının son sürümünün kullanılma şartı ile telefon numaranızın güncel olması durumudur. Bu sayede Instagram shopping özelliği kullanılabilir. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Hasan Çetinkaya tarafından kurulan ve 2013 yılında freelancer olarak hizmet vermeye başlayan HÇK Ajans, başta Web Tasarım olmak üzere. Sosyal Medya Yönetimi, Reklam Danışmanlığı ve E-ticaret Danışmanlığı gibi dijital pazarlama dallarında hizmet vermektedir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir