1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama
Trendlerdeki Yazı

İyi Bir Youtuber Olma Taktikleri

İyi Bir Youtuber Olma Taktikleri
0

Youtuber olma taktikleri, günümüzde youtube üzerinde kanal açmak isteyenlerin internette ilk olarak aradıkları konuların başında gelmektedir. Son yıllarda artan Youtuber mesleği ile ilgili en iyi nasıl olunur sorusu tüm bu işi yapmak isteyenlerin en merak ettikleri soru durumdadır.

 

Son yıllarda Youtube para kazanma uygulaması ile Youtuber mesleği en gözde meslekler arasında girmiş durumda.  Bu konuyla alakalı birçok kişi nasıl olabilir, iyi Youtuber nasıl olunur sorusunu kendine sormaktadır. Çok fazla kişinin bu mesleği seçmesi ile birlikte bu alanda hizmet veren en iyiler kazançlı çıkmaktadır. Bu nedenle en çok merak edilen sorunun cevabı şu şekilde olmaktadır.

 

Yazı İçeriği

Neyi Amaçladığınıza Karar Verin

Başarı herkesin amaçladığı ama çok az insanın yapabildiği bir durumdur. Bu nedenle öncelikle neyi başarmak istediğinize karar verin. Çünkü hedefiniz ne olursa ise o yola gitmeniz daha iyi olacaktır. Bu nedenle hedefinizin ne kadar ve ne olduğunu planlayın.

 

Kuracağınız Kanal ile İlgili Plan Kurun

Kurmak istediğiniz kanal ile ilgili hedef kitlenin belirlenmesi be bu yönde videolar hazırlanması oldukça önemlidir. Bu yüzden hangi hedef kitleyi hedeflediğiniz ve içeriklerinizin ne olacağını önceden planlamak oldukça önemlidir.

 

Kanal İçerikleri ile İlgili Detaylı Planlama Yapın

Hangi hedef kitleyi hedeflediğiniz seçtikten sonra bu hedef kitlenin nasıl içerikleri sevdiğini araştırın ve bu yönde planlamalar yapın. İyi içeriklerin hedef kitlenizi kısa sürede kanalınıza çekeceği biline bir durumdur. Bunun yanında belirli ve düzenli aralıklarla ile içerik üretmek en doğru planlama yollarından biri olacaktır.

 

Kanalınızın İyi Bir İzlenim Vermesini Sağlayın

Yarım veya tamamlanmamış kanallar izleyenler tarafından ilgi çekmemektedir. İnsanlar özellikle kapak fotoğrafı ve logoya oldukça dikkat ederler. Bunun yanında videoların küçük resimleri de profesyonel ve kaliteli şekilde seçilmelidir.

 

SEO Kullanımı

SEO kullanımı Youtube içinde oldukça önemlidir. Youtuber olmak isteyenlerin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında gelmektedir. Çünkü Youtube aynı zamanda arama motoru olarak da kullanılmaktadır. Emek vererek hazırlanan videolar için SEO uyumlu hazırlık yapmak en iyi yöntem olacaktır.

 

Kanalınıza Video Yüklerken Tutarlı Olun

Kanalınızın içerik yönetimi oldukça önemlidir. İzleyenler tarafından beğenilen bir videonun öncesi ve sonrası oldukça önemlidir. Eğer yayınladığınız videolar düzenli aralıklar ile yüklenmez ise izleyenlerin merakı gidecektir ve kanalınıza olan ilgi azalacaktır. Ancak belirli aralıklar yükleme yapılır ise izleyenler o zaman gelir ve içeriği izlerler.

 

Kısa ve Net Bir Dil Kullanın

İzleyenlerin tamamı kısa ve net videolardan hoşlanmaktadır. Bu nedenle en çok izlenen Youtuber kanalları anlatmak istediklerini çok kısa sürede anlatmaktadır. Her nen kadar 10 ile 15 dakikalık videolar var olsa da burada da videonun enerjisi ön olana çıkmaktadır. Çünkü 1 dakikada olabilecek şeyleri 5 dakikaya yaymak izleyiciyi içerikten soğutmaktadır.

 

İçeriklerinizin alanı ile İlgili Gelişmeleri Takip Edin

İçerik hazırladığınız videolar ile ilgili gelişmeleri yakında takip edin. Son zamanlarda muhabir Youtuber kanalları artış göstermiş durumda. Bu tür bir kanalı olan kişinin yaptığı röportajlarla ilgili gelişmeleri takip etmesi gerekmektedir. Çünkü bilgisi olmadan konulara giriş yaptığı anda kullanıcıların ilgisi anında kaybolacaktır. Aynı zamanda ilgilendiğiniz konu ile ilgili kendi yorumunuzun olması oldukça önemlidir.

 

Takipçilerin Yorumlarına Değer Verin

Takipçiler için Youtuber oldukça önemlidir. Çünkü kendisini takip etmekte ve görüşlerine değer vermektedir. Bu nedenle iyi bir Youtuber takipçilerine aynı şekilde değerli olduklarını hissettirmelidir. Yapılan yorumlara kulağını kapatmamalı ve yapılan yorumlara göre kendini geliştirmelidir.

 

Kaliteli Bir Web Sitesi Hazırlayın

Videolarınız ve sizinle alakalı bir web sitesi oluşturmanız takipçileriniz açısından oldukça önemlidir. Sizlerin daha profesyonel olduğunu hissettirir. Aynı zamanda web sitesi hazırlamanız sizlerin kendi platformunuzu oluşturmanızı sağlar. Bununla beraber Youtube kanalınızı da bu site ile senkron edebilirsiniz. Bu web sitesinde sizlerin hazırladığı bir blog açarak aynı zamanda bu alanda da faaliyet gösterebilirsiniz.

 

Youtube Analizlerini Takip Edin

Youtuber istatistikleri oldukça önemlidir. Çünkü bu istatistikler hangi içeriklerin daha fazla ilgi çektiğini, hangi saatlerde daha fazla izleyici alındığını ve daha birçok analizi bizlere sunmaktadır. Bu analizler ile birlikte kanalınızın büyümesini sağlayabilirsiniz. Çünkü istatistikler abone ve misafir izleyenlerin nasıl hareket ettiklerini bizlere sunmaktadır. Bu nedenle analizlerin takip edilmesi ve eksik yönlerin giderilmesi kanalınız için oldukça önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Hasan Çetinkaya tarafından kurulan ve 2013 yılında freelancer olarak hizmet vermeye başlayan HÇK Ajans, başta Web Tasarım olmak üzere. Sosyal Medya Yönetimi, Reklam Danışmanlığı ve E-ticaret Danışmanlığı gibi dijital pazarlama dallarında hizmet vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir