1. Anasayfa
 2. Genel

Aynı Bankadan Aynı Bankaya EFT Havale Saatleri

Aynı Bankadan Aynı Bankaya EFT Havale Saatleri
0

Gün içerisinde milyonlarca insan banka hesabından farklı bir banka hesabına para aktarım işlemi gerçekleştiriyor. Peki, aynı bankalar arasında yapılan işlemlerin saat aralıkları nasıldır?

 

Para Gönderme İşlemi 

EFT ve havale işlemleri, bireylerin hayatını kolaylaştıran en önemli işlemler arasında gösterilmektedir. Günümüz dünyasında her bir dakika ziyadesi ile önem arz etmektedir. Bu nedenle bir işlem yapılmadan önce en pratik yöntemi bulunmakta ve bu yöntem tercih edilmektedir. Bahsi geçen işlemlerden biri de EFT ve havale işlemleridir. 

 

Bir kişinin banka hesabından farklı bir kişinin banka hesabına para aktarması durumuna EFT ve havale işlemleri adı verilir. EFT ve havale, birbirine benzeyen ve birbiri ile karıştırılan iki farklı kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayıran oldukça ufak noktalar bulunmaktadır. 

 

EFT ve havale kavramları her ne kadar birbiri ile karıştırılan kavramlar olsa da esasen bu kavramları birbirinden ayırmak oldukça kolay. Eğer bir kişi banka hesabından başka bir banka hesabına para gönderimi yapıyor ve bu işlem aynı banka içerisinde gerçekleşiyorsa buna havale denilmektedir. Yani havale işleminde gönderici ve alıcı aynı bankayı kullanmaktadır. Ancak göndericinin kullanmakta olduğu banka ile alıcının kullandığı banka birbirinden farklı ise bu işleme EFT işlemi denilmektedir. 

 

EFT Ve Havale Farkları

EFT ve havale kavramlarını ayırmak önemlidir. Çünkü EFT ve havale işlemlerinde farklı miktarda para kesintisi uygulanmaktadır. Tahmin edileceği üzere havale gerçekleştirirken daha az para kesintisi yapılmaktadır. Elbette para kesintisi bankadan bankaya göre de değişkenlik göstermektedir. Öyle ki bazı bankalar daha fazla miktarda EFT ve havale ücreti talep ediyorken bazı bankaların kesintisi daha düşük miktardadır. 

 

EFT ve havale işlemlerine dair bilinmesi ve dikkate alınması gereken meselelerden biri de EFT ve havale işlemlerinin gerçekleşme süresinin birbirinden farklı olmasıdır. Eğer açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız bilmeniz gereken şu bilgi sizin yararınıza olacaktır. EFT işlem saatleri sabah 08.00 ile akşam 17.30 arasında gerçekleşmektedir. Eğer bu saatlerin dışında bir saat diliminde işlem yapıyorsanız, işlemi takip eden ertesi işlem gününde para gönderimi gerçekleştirilir. 

 

Ayrıca burada bilinmesi gereken bir diğer husus ise EFT işleminin yalnızca hafta içleri yapılabileceğidir. Eğer hafta sonu EFT yaparsanız işlemin gerçekleşmesi ancak pazartesi günü mümkün olur. Havale ise aynı bankalar üzerinde olduğu için biraz daha avantajlıdır. Havale işlemlerinin belirli bir saat sınırlandırması bulunmamaktadır. Ayrıca hafta sonu da havale yapılabilir. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Hasan Çetinkaya tarafından kurulan ve 2013 yılında freelancer olarak hizmet vermeye başlayan HÇK Ajans, başta Web Tasarım olmak üzere. Sosyal Medya Yönetimi, Reklam Danışmanlığı ve E-ticaret Danışmanlığı gibi dijital pazarlama dallarında hizmet vermektedir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
hck-nedir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir