1. Anasayfa
 2. Teknoloji

5G Teknolojisi Nedir?

5G Teknolojisi Nedir?
3

 5G teknolojisi (5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti), kablosuz bir yeni nesil teknolojisidir. 4.5G teknolojisinden bir sonra ki telekomünikasyon hizmetidir. 4G teknolojisine göre 5G, 10 kat daha hızlı veri akışı sağlamaktadır.

 

5G Teknolojisi İle Hayatımıza Neler Girecek?

 1. nesil olan bu teknoloji ile hayatımıza birçok yenilik katmış olacağız. Bu teknolojinin her ne kadar yararı olsa dahi, vücut için bazı zararlarının da olacağı ihtimali, bazı uzmanlar tarafından göz önünde bulunduruluyor. Ancak, 5G teknolojisi ile hayatımıza giren yenilikler ile beraber, daha kolay, eğlenceli ve rahat bir yaşam için bu hedefe biraz daha yaklaşmış olacağız. Peki bu yenilikler ve zararlar neticesinde, 5G teknolojisi ile hayatımıza neler girecek?

 

1-Daha Hızlı İnternet

5G teknolojisi ile hayatımıza girecek olan bu imkan, açıkçası hem gençler için hem de eski nesil için oldukça olumlu yönleri olan bir yenilik olarak nitelendirilebilir. Genç nüfus için bu teknolojik imkanı, hem araştırma, eğlence ve hem de daha hızlı imkanlarla ödev araştırması yapmak gibi birçok gerekçe nedeniyle 5G teknolojisi yarar sağlayacaktır. Eski nesil için ise bu teknolojik gelişme genç nüfus gibi birçok olumlu yönü mevcuttur.

 

2-Eğlence

5G teknolojisinin özellikle gençler tarafından oldukça sıcak karşılanacak olumlu yönlerinden biri de, eğlencedir. Sanal gerçeklik gibi eğlenceli oyun ve gelişmeler 5G teknolojisi sayesinde hem daha rahat ve gerçekçi, hem de daha kolay ulaşılabilir hale gelecektir.

 

3-Radyasyon

5G teknolojisinin birçok olumlu yönü mevcut olduğu gibi, aynı zamanda da bazı olumsuz yönleri de vardır. Bu olumsuz yönlerden birisi de radyasyon tehlikesidir. Bu tehlike, vücuda bazı zararlar verecek olup, bağışıklığı düşük olan insanlarda, çok ciddi derecede önemli olabilecek sorunlar yaratacaktır.

4-Eğitim

5G teknolojisinin en olumlu yönü bu durum diyebiliriz. Özellikle tıp okuyan öğrencilerin anlayacağı üzere sanal gerçeklik sayesinde tıp eğitimini daha gerçekçi bir ortamda, yani sanal gerçeklik sayesinde ameliyat yapmak gibi olumlu yönlere de sahiptir. Sadece bunun gibi durumlar ile de yetinmeyip, daha rahat bir araştırma ve eğitim olanağı sağlanmış olunacaktır.

 

5-Sağlık

5G teknolojisi ile beraber gelecek olumsuz yönlerden birisi de radyasyon tehlikesi gibi sağlıksal sorunların oluşma tehlikesidir. 5G teknolojisi ile beraber gelen radyasyon neticesinde kalp krizi, kanser, diyabet gibi ölümcül olan veya olmayan birçok sorun ve hatta kalıtsal olabilecek mutasyonlara ve sağlıksal sorunların gerçekleşme ihtimali bir hayli yüksektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Hasan Çetinkaya tarafından kurulan ve 2013 yılında freelancer olarak hizmet vermeye başlayan HÇK Ajans, başta Web Tasarım olmak üzere. Sosyal Medya Yönetimi, Reklam Danışmanlığı ve E-ticaret Danışmanlığı gibi dijital pazarlama dallarında hizmet vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 14 Aralık 2020

  Yakın gelecekte bizi çok enteresan durumlar bekliyor gibi :)

 2. 21 Aralık 2020

  çoğu şeyi etki ediyor. güzel yazı teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir