1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Mühendisler bir prototip uçan sonar yaptı

Mühendisler bir prototip uçan sonar yaptı
0

Mühendisler, bir hava platformuna monte edilebilen bir prototip sonar inşa ettiler. Çalışmak için suya daldırmayı gerektiren klasik sonarın aksine, yeni cihaz su altındaki nesneleri hala yüzeyin üstündeyken algılar. Bu, ses üretmek için bir lazer ve onu okumak için oldukça hassas kapasitif ultrasonik dönüştürücüler kullanılarak mümkün hale getirilmiştir. Kaynak; IEEE Access

 

Su, radyo dalgalarını koruduğundan ve içindeki görünürlük yüz metreyi geçmediğinden, su ortamını keşfetmenin en güvenilir yoludur ses. Aktif sonarlar bir ses darbesi yayar ve farklı yönlerden gelen yankı gecikmesine bağlı olarak nesneye veya dibe olan mesafeyi belirler. Ses, hava ile sıvı arasındaki sınırı geçmez, bu nedenle klasik sonarın çalışması için suda olması gerekir. Bu nedenle, okyanus için hava fotoğrafçılığının akustik bir analoğu yoktur, kısa sürede geniş alanları araştırmanın basit ve güvenilir bir yolu. Sonuç olarak, deniz tabanının yalnızca yüzde beşi için ayrıntılı haritalar derlenirken, birkaç metre çözünürlüğe sahip kara haritaları kamuya açık.

Aidan Fitzpatrick liderliğindeki Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, havadan sonar oluşturmanıza izin veren teknolojiyi test ettiler. Geleneksel bir sonar gibi, prototipin bir ses kaynağı ve bir mikrofonu vardır, ancak her ikisi de hava boşluğunu kapatmak için uyarlanmıştır. Ultrason elde etmek için, cihaz bir fotoakustik etki kullanır ve titreşimli bir lazer, bir hava platformundan su yüzeyine düşer. Darbe sırasında su ısınır ve aralarında soğur, sıcaklık düşüşleri basınç dalgalanmalarına neden olur ve sırayla frekansı lazer darbelerinin frekansına bağlı olan ses dalgaları üretir.

 

Bundan sonra ses dalgaları suda yayılır, çevredeki nesnelerden yansıtılır ve sonuç olarak bazıları başlangıç ​​noktalarına geri dönerek havadan sonara ulaşır, ancak zayıflar. Mühendisler bunları okumak için bir dizi kapasitif mikro işlenmiş ultrasonik dönüştürücüler kulladı. Çoğu mikrofon, piezoelektriği titreştirerek ve akım üreterek sesi alır. Bunun yerine, mikro işlenmiş transdüserler, deforme olduğunda elektrik kapasitesi değişen bir kapasitöre dayanmaktadır. Bu, piezoelektrik etkiden önemli ölçüde daha fazla hassasiyet sağlar ve kapasitörler kolayca mikroskobik hale getirilebilir ve bir dizi halinde birleştirilebilir. Deneysel bir sonar modeli için, çoklu tekli mikrofonlar, 35 santimetrelik sentetik bir açıklığa sahip tek bir dedektörde birleştirildi. Bilgisayar, dizi verilerini analiz ediyor ve öğeler tarafından sinyal alımındaki zaman farkına bağlı olarak ses kaynağının tam yönünü belirliyor.

Testler sırasında, sonar, yüzeyden on santimetre uzaklıkta olan havuzdaki santimetre büyüklüğündeki nesnelerin konumunu doğru bir şekilde tespit edebildi. Bu arada, alt kısmın üç boyutlu bir haritasını oluşturabilen prototipe dayalı kullanılabilir bir cihaz oluşturmak için birçok iyileştirme yapılması gerekecek. Her şeyden önce, mühendisler, tarama çözünürlüğünü artıracak ve gürültü miktarını azaltacak geniş bir frekans aralığında ses alan mikrofonlar kurmayı planlıyor.

 

Sonar, nesneleri basitçe tespit etmeye ek olarak, sinyalini dinleyen ve üzerinde anlaşmaya varılmış bir yanıt veren belirli transponder işaretlerinin konumunu kaydedebilir. Bununla birlikte, böyle bir yanıt, çok fazla güç ve sonuç olarak uzun çalışma süresi için büyük bir pil gerektirir. Son zamanlarda mühendisler, harici bir güç kaynağına hiç ihtiyaç duymayan bir su altı transponder işaretçisi yaptılar bunun yerine, akustik sinyallerden elektrik üretiyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Hasan Çetinkaya tarafından kurulan ve 2013 yılında freelancer olarak hizmet vermeye başlayan HÇK Ajans, başta Web Tasarım olmak üzere. Sosyal Medya Yönetimi, Reklam Danışmanlığı ve E-ticaret Danışmanlığı gibi dijital pazarlama dallarında hizmet vermektedir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
hck-bitcoin-nedir-1

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir