1. Anasayfa
 2. Teknoloji

AR Kullanımı

AR Kullanımı
1

Augmented Reality günümüzün en etkin kullanılan teknolojilerindendir. AR kavramının uygulama çalışmalarının planları çok eski zamanlara 1960’lı yıllara dayanır. Dijital dönüşümle uygulamaların tasarımlarıyla ve kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte 2017 yılında yakalamış oldu.

 

Arttırılmış Gerçeklik için bir tanım yapacak olursak şöyle diyebiliriz: Arttırılmış Gerçeklik, gerçek dünyada bulunan nesnelerin alt yapısı bilgisayar olan tamamen dijitalde gerçekleşen grafik, video, ses, 3D modellemelerin bir araya gelerek oluşturduğu sanal dünyadır. Yazılım çalışmaları çerçevesinde oluşturulan Arttırılmış Gerçelik uygulamaları kullanıcıya etkileşimli deneyim ortamı sunar.

 

Gelelim Arttırılmış Gerçekliğin kullanım alanlarına….

 

Arttırılmış Gerçeklik birçok sektörde hayat kurtarıcı imkanlar sağlamaktadır. Turizm, alışveriş, lojistik, oyun, dekor, inşaat sektörlerinde AR kullanımı oldukça yaygındır.

 

Diyelim ki kullanıcı turistik bölgede geziyor ve bilmediği tarihi bir bina karşısına çıktı. Telefonunda ki AR uygulaması sayesinde bina hakkındaki bütün bilgilere sahip olabilecek.

 

AR sisteminin belki de şüphesiz en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi Alışveriş sektörüdür. Kullanıcılar almak istedikleri kıyafetleri Arttırılmış Gerçeklik uygulamaları sayesinde kıyafeti üzerine yerleştiriyor ve seçim yapabiliyor.

 

Arttırılmış Gerçeklik ile bir evi eşyasız dekore etmek çok kolay. AR teknolojisi kullanıcı ürünleri satın almadan evinde nasıl durduğunu rahatlıkla görebiliyor.

AR kullanımı yukarıda bahsettiklerimizle sınırlı kalmayıp daha bir çok alanda çalışmaları yürütülen uygulamalarla hayata geçirilmesi planlanmaktadır. İnsan hayatını kolaylaştıran ve bir tıkla işlevleri yerine getirmeye yardımcı olan  AR teknolojisinin daha birçok uygulamalar ile kullanıcıya yenilik getirmesi bekleniyor!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Hasan Çetinkaya tarafından kurulan ve 2013 yılında freelancer olarak hizmet vermeye başlayan HÇK Ajans, başta Web Tasarım olmak üzere. Sosyal Medya Yönetimi, Reklam Danışmanlığı ve E-ticaret Danışmanlığı gibi dijital pazarlama dallarında hizmet vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 17 Aralık 2020

  Özellikle ar telefonlara geldikten sonra daha kolay kullanılmaya ve anlaşılmaya başlandı. yazı için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir