1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Geleceğin Oyun Teknolojileri

Geleceğin Oyun Teknolojileri
0

Geçmişten bugüne gelişen oyun teknolojileri dünyanın her yerinde yankı uyandırmaya devam etmektedir. Özellikle yeni nesil gençler arasında büyük rağbet gören bu teknolojiler yetişkinler arasında da oldukça ilgi gören yazılımlar arasında yerini alıyor. En çok tartışılan konulardan biri de bu teknolojilerin konsol üzerinden mi yoksa bilgisayar üzerinden mi oynanacağı üzerine olmaktadır.

 

Oyunların eskiden günümüze geldiği nokta gerçekten gözle görülür kalitede olmaya devam ediyor. Eskiden daha çok fiziksel ve psikomotor üzerinden oynanan bu oyunlar internetin ve yazılımların gelişmesiyle kendini e oyun olarak da göstermeye başladı. Herkesin kendi tercihine göre belirlediği oyun teknolojilerinin üzerine sanal gerçeklik de eklenerek bambaşka bir yenilik sunuyor.

 

Yazı İçeriği

Karma Gerçeklik Oyunlarının Tanımlanması

Bu oyun türünde sanal gerçeklik algısı gerçek yaşam üzerinden veriliyor. İnsanlarda bulunan gerçek dünyaya karşı oluşan algılar sanal gerçeklik olayı ile birleşerek farklı bir platform sunuyor. İkisini harmanlayarak ortaya sunan bu karma oyun teknolojileri günümüzde popüler olmaya başlayan yazılımlar arasında yerini almaktadır.

 

Kaynağı Açık Olan Oyunların Sunulması

Çeşitli uygulamaların ve marketlerin içinde gördüğümüz açık kaynaklı oyunlar pc ve konsola göre fazlasıyla ilgi gören sistemler arasında yerini alıyor. Bu kadar ilgi görmesinde konsola göre daha uygun fiyatta olması ve kullanışlılığı gibi faktörler etkili oluyor. Şu anda olmasa bile ilerleyen dönemlerde açık kaynaklı oyunların teknolojinin üstüne çıkması öngörülüyor.

Sanal Gerçekliğin Popülerliği

Gümümüzde sanal gerçeklik üzerine kurulan oyun sayılarında bir artış görülüyor. Kıyafetlerinden savaş aletlerine kadar gerçeği hissettiren ve tanıtan bu oyunlar ortamın içinde var olma hissini kişilere sunuyor.  Aynı zamanda 360 derece olan sanal gerçeklik üzerine oluşturulan gözlükler ortamı derinlemesine yaşamanızı sağlamaktadır. Oyunu içselleştirmek için gerekli olan bu donanımlar birçok kullanıcının vazgeçemediği teknolojiler arasında yerini almaktadır. Özellikle VR teknolojileri de bilinenin üstüne farklı bir boyut getirerek kullanıcıya sunmaktadır.

 

Çapraz Oyun Sistemleri

Son zamanlarda gelişen bu teknolojide oynanan oyunun çeşitli cihazlar üzerinden oynanmasına fırsat sağlıyor. Birden fazla cihaz üzerinden aynı oyuna erişim sağlanması da kullanıcıların ilgisini arttıran elementler arasında yerini alıyor. Var olanın üstüne yeni eklenen bu teknolojiler oyun sistemine yenilik ve yaratıcılık katıyor.

 

Bulut Sistemiyle Oluşturulan Oyunlar

Artan fiyatlar ve pahalılık bulut sistemli oyunlara ilginin artmasını sağlamıştır. Şöyle ki bulut sistemli oyunları kullandığınızda bilgisayarlara ihtiyaç duymayacaksınız. Sistem üzerinden aldığınız oyunu rahat bir şekilde oynayacaksınız. Aynı zamanda oyunu indirmenize bile gerek duyulmuyor. Görüldüğü üzere kullanışlı ve rahat bir bakış açısı sunduğu için oyun severler bulut tarzı oyunlara ilgiyle yaklaşıyorlar. Özellikle 5G teknolojinin popüler olması kısa zaman üzerinde bu oyunların oynanmasına olanak sunuyor.

 

Herkesin kendi tercihine ve maddi durumuna göre kullandığı oyun teknolojileri farklı farklı özellikler ve yenilikler ortaya koyuyor. Bu sebeple eğlenceyi doruklara kadar yaşamak isteyenlerin bu teknolojileri takip etmesi gerektiğini öneriyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Hasan Çetinkaya tarafından kurulan ve 2013 yılında freelancer olarak hizmet vermeye başlayan HÇK Ajans, başta Web Tasarım olmak üzere. Sosyal Medya Yönetimi, Reklam Danışmanlığı ve E-ticaret Danışmanlığı gibi dijital pazarlama dallarında hizmet vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir