1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri

Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri
0

Telefon hafızasını temizleme yöntemleri her akıllı telefon kullanıcısı tarafından merak edilmektedir. Bu yöntemler içerisinde en pratik ve etkili olan yöntemler sıklıkla uygulanır.

Telefon hafızasını temizleme yöntemleri doğru şekilde uygulandığında telefonun daha uzun ömürlü ve kullanışlı olmasını sağlamaktadır. Her ne kadar akıllı telefon kapasiteleri yüksek olsa da müzik listeleri, yeni fotoğraf ve videolar, mesajlar ve buna benzer içerikler zamanla hafızanın dolmasına sebep olmaktadır. Bu da telefonun yavaşlamasına ve git gide zor kullanılır hale gelmesine yol açmaktadır. Bunu önlemek adına telefonu temizleme teknikleri düzenli olarak uygulanmalı ve telefonun hep aktif kalması sağlanmalıdır. 

Telefon Hafızası Nasıl Temizlenir?

Telefon hafızasını temizlemek için birtakım uygulamalar yapmak gerekir. Bu amaçla ilk olarak ön belleğe alınmış olan haritalar silinmelidir. Düzenli olarak harita kullanımı sonucunda telefonun harita hafızası giderek dolmaktadır. Özellikle Google Maps çevrimdışı harita özelliği ile daha yüksek kapasitelere ulaşmaktadır. Bunu önlemek için Google Maps uygulamasına girilir ve istenilen bölgeye dokunularak harita ön belleği silinir. 

Senkronize oynatma listelerini silmek de telefonu boşaltmak için en etkili yöntemlerden biridir. Özellikle spotify kullanıcıları için son derece etkili olacak bu özelliği kullanabilmek için kütüphanede bulunan yeşil renkli oynatma listesi silinmelidir. Google Play Music kullanıcıları da aynı işlemi “indirmeleri yönet” başlığı altından yapabilir. Apple Music kullanıcıları da bu silme işlemini yaparak telefonlarının rahatlamasını sağlayabilir. 

Telefon Hafızasını Temizlemek İçin Öneriler

Telefon hafızasını temizlemek için önerile denildiğinde genellikle pek çok kişinin aklına ilk olarak telefondaki video ve fotoğrafları silmek gelmektedir. Özellikle uzun süreli ve yüksek boyutlu içerikler telefonun kısa sürede dolmasına neden olmaktadır. Bu doluluğu önlemek adına verileri telefonun dahili hafızasının dışında tutmak işe yarayacaktır. Google Photos, iCloud gibi bulut teknolojileri bu amaçlı kullanılabilir. 

Telefon hafızasını boş tutmak için tarayıcı indirmeleri, oynanmayan oyunlar, kullanılmayan uygulamalar, arama geçmişi, mesajlar, sohbet mediaları gibi içerikler düzenli olarak silinmelidir. Buna ek olarak telefona temizleme programı kurmak bu işlemlerin belli periyotlar halinde yapılmasını sağlayacak ve böylece telefon boş kalacaktır. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Hasan Çetinkaya tarafından kurulan ve 2013 yılında freelancer olarak hizmet vermeye başlayan HÇK Ajans, başta Web Tasarım olmak üzere. Sosyal Medya Yönetimi, Reklam Danışmanlığı ve E-ticaret Danışmanlığı gibi dijital pazarlama dallarında hizmet vermektedir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir