1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Instagram’da Fake Hesap Kapattırma Yolları

Instagram’da Fake Hesap Kapattırma Yolları
0

Sosyal medya hesaplarından biri olan Instagram’da pek çok fake hesap bulunmaktadır. Fakat Instagram üzerinde bulunan sahte hesapları kapattırma işlemleri vardır.

 

Bir önceki yazımızda  Instagram’da Fake Hesap Nasıl Anlaşılır? anlatmıştık, şimdi ise bu hesapları nasıl kapattırabiliriz buna bakalım.

 

Adınıza Açılmış Fake Hesap Olabilir

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya sitelerinden bir tanesi olan Instagram üzerinde milyonlarca Instagram hesabı bulunmaktadır. Ancak halihazırda bulunmakta olan Instagram hesaplarının bir kısmının fake yani sahte olduğu bilinmektedir.

Instagram, sahte hesapları tespit edebilmek ve kapatabilmektedir. Elbette bunun için geliştirilmiş olan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Instagram, bahsi geçene sahte hesapları kimi zaman kendisi tespit edip kapatıyorken kimi zaman ise kullanıcıların tespit etmesi ve bu durumu Instagram’a bildirmesine müsaade etmektedir. Peki, Instagram sahte hesap kapattırma yolları nelerdir?

 

Fake Hesap Şikayet Etme

Instagram sahte hesap tespit etme ve kapatmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Konuya dair bilinmesi gereken ilk şey, bu işlemin mobil uygulama üzerinden de resmi internet sitesi üzerinden de yapılacağı bilgisidir. 

Mobil uygulama üzerinden Instagram’da fake hesap kapattırmak için Fake Instagram hesabının profilini açtıktan sonra profilin üstünde gördüğünüz üç noktaya dokunun. Daha sonra “Şikayet Et” seçeneğine dokunmanız gerekmektedir. Karşınıza çıkacak olan “Bu hesabı neden şikayet ediyorsunuz?” sorusuna “Uygunsuz” yanıtını vermeniz yeterli olacaktır. Sonra ise “Hesabı Şikayet Et” seçeneğine tıklayın. Burada karşınıza çıkacak olan seçeneklerden “Bir başkasını taklit ediyor” seçeneğine dokunmanız gerekmektedir. Son aşamada ise “Beni” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede sizin adınıza açılmış olan fake Instagram hesabını kapattırabilirsiniz. 

Aynı işlemi resmi internet sitesi üzerinden yapacak olursak, Instagram şikayet sayfasına girdikten sonra “Beni ya da arkadaşımı taklit eden bir hesap var.” seçeneğini seçin. Karşınıza çıkan  “Bu hesap mı sizi taklit ediyor?” sorusuna “Evet, taklit edilen kişi benim.” yanıtını seçin. Daha sonra sırası ile adınız, soyadınız, e-posta adresiniz, fake Instagram hesabında olan ad ve soyad ile kullanıcı adı, resmi bir belge ile fotoğraf gibi bilgileri girdikten sonra gönder tuşuna basarak şikayetinizi tamamlayabilirsiniz. Sayfanın altında olan “Ek Bilgiler” bölümüne ek bilgi de girebilirsiniz. 

 

Eğer fake Instagram hesabı sizin dışınızda birini taklit ediyorsa o zaman aynı işlemleri yaparken karşınıza çıkan “Tanıdığım birisini” ya da “Bir ünlü veya tanınmış kişi” seçeneğini seçerek Instagram fake hesap şikayet işlemini yapabilirsiniz. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Hasan Çetinkaya tarafından kurulan ve 2013 yılında freelancer olarak hizmet vermeye başlayan HÇK Ajans, başta Web Tasarım olmak üzere. Sosyal Medya Yönetimi, Reklam Danışmanlığı ve E-ticaret Danışmanlığı gibi dijital pazarlama dallarında hizmet vermektedir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir