1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Instagram Butik Hesabı Nasıl Büyütülür?

Instagram Butik Hesabı Nasıl Büyütülür?
0

Instagram, günümüz dünyasının vazgeçilmez sosyal platformu. Her yaştan milyonlarca insan farklı amaçlarla bu platformdan faydalanıyor. Bunlardan birisi de bu platformu bir pazarlama aracı olarak kullanmak.

 

Yazı İçeriği

İşletme Profili Açın

Instagram üzerinden açtığınız butik hesabını büyütmek istiyorsanız belli balı adımları uygulamanız gerekiyor. Tabii her şeyden önce bu hesabı bir işletme profili gibi açmalısınız. Bu en temel ama en önemli adımlarınızdan birisi olacak. Hesabınızı ilgi çekici bir şekilde düzenlemelisiniz. Logonuz insanı kendisine çeken minimal bir logo olmalı. Bunun yanında butik hesabınızın adı da kolay akılda kalacak ve kısa bir şey olmalı. Profilinizin açıklama kısmına kendinizi güzelce tanıtacak bir yazı ve butiğinize ait bir web sitesi eklemeniz hesabınız için iyi olacaktır. Bu şekilde takipçilerinize daha kurumsal bir hava verebilirsiniz. Bunların yanında paylaşacağınız gönderilere çok dikkat etmelisiniz. Ürün fotoğraflarınız kaliteli olmalı ve bu fotoğraflardan yeteri kadar paylaşmış olmalısınız. Bunları yaptıktan sonra hesabınızı büyütmeye başlayabilirsiniz.

 

Hesabınızı Büyütmeye Başlayın

Butik hesabını büyütmek diğer adımlar içinde en önemli olanıdır belki de. Bunun nedeni sayfanıza çekeceğiniz takipçi sayısının yapacağınız satış sayısıyla doğru orantılı olmasıdır. Ayrıca sayfanızın takipçi sayısı başka insanların sayfanızı görüp takip etmesi için oldukça büyük bir etken. Bu yüzden bir an önce hesabınızın takipçi sayısınız “organik” yollarla arttırmaya çalışmalısınız. Bunun için aşağıdaki gibi bir çok farklı yol izleyebilirsiniz.

 

 • Büyük Kitlelere Hitap Eden Sayfalara Reklam Verin

Butik hesabınızı büyütmek için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden birisi büyük sayfalara reklam vermektir. Direkt Instagram’dan sponsorlu paylaşım da alabilirsiniz ancak bu iki seçenek arasındaki ücret farkı çok olduğundan büyük sayfalara belirli bir ücret karşılığında reklam vermektir.

 

 • Rakiplerinizi Doğru Analiz Edin

Rakiplerinizi analiz etmek butiğinizi büyütmek için oldukça önemli. Satışını yaptığınız ürünü daha doğrusu butiğinizin anahtar kelimesini Instagram’da aratarak rakiplerinizi bulabilir ve profillerini inceleyebilirsiniz. İlk sırada çıkan hesapların uyguladığı stratejileri siz de uygulayarak hesabınıza fayda sağlayabilirsiniz.

 

 • Hashtag Kullanımlarınıza Dikkat Edin

Butik hesabının büyümesi için yapmanız gerekenlerden birisi de doğru hashtag kullanımıdır. Kullanacağınız hashtaglere karar verirken daha önce incelemiş olduğunuz başta çıkan rakip hesapların kullandıklarından faydalanabilirsiniz. Ancak burada asıl dikkat etmeniz gereken şey kullandığınız hashtaglerin sayfanızla ilgili olmasıdır. Aksi takdirde yaptıklarınızın hiçbir anlamı kalmaz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Hasan Çetinkaya tarafından kurulan ve 2013 yılında freelancer olarak hizmet vermeye başlayan HÇK Ajans, başta Web Tasarım olmak üzere. Sosyal Medya Yönetimi, Reklam Danışmanlığı ve E-ticaret Danışmanlığı gibi dijital pazarlama dallarında hizmet vermektedir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir