1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

YouTube Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

YouTube Canlı Yayın Nasıl Yapılır?
0

Youtube canlı yayın nasıl yapılır merak edenler, bu konuda kendi kanallarını oluşturarak kaliteli içerik üretmek istemektedir. 

 

Günümüzde sosyal medya içerikleri üretmek ve YouTube canlı yayın gibi anlık paylaşım işlemlerini gerçekleştirmek son derece popülerdir. Tabi herkesin kullanamadığı ve sosyal açıdan aktif olmadığı bu uygulamalardan başarılı sonuçlar elde etmek için işin gidişatını biraz bilmek gerekiyor. Genelde Akamai, Ustream, Wovza ve YouTube üzerinden yapılan canlı yayınlarla insanlar milyonlarca kişiye ulaşabilmektedir. 

 

Bu yayınları yapmak için genelde Tricaster programı kullanılır. En önemli dikkat edilmesi gereken husus, encoder ve internet alt yapısının sağlam olmasıdır. YouTube üzerinden stream yaparak, yeni bir canlı akış oluşturabilirsiniz. Bunun için akışın adı, saati ve diğer ayarları yaparak stream adresi ID’ini almanız gerekmektedir. Encoder ayarlarına yazacağınız ID bu yüzden çok önemlidir. 

 

Yazı İçeriği

Canlı Yayın İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Canlı yayın için gereken tek koşul bu ayarlar değildir. Çünkü mobil uygulamalar için kanalınızın en az 1000 aboneye sahip olması gerekmektedir. Ancak internet üzerinden masaüstü canlı yayın yapmanız gerektiğinde bunun için abone sayınızın olmasına gerek yoktur. 

 

Kanalınızdaki 12 saatten kısa olan canlı yayınların tamamını otomatik olarak arşivleyebilirsiniz. Ancak daha uzun olanlar arşivlenmemektedir. Canlı yayınlarınızın fragmanını da yapabilirsiniz. Canlı yayın sırasında size hakaret edilirse hakaret eden kullanıcıları engelleyebilirsiniz. Böylece güvenli bir şekilde kanalınızı kullanma imkanına sahip olabilirsiniz. 

 

İnternet Hızı Önemlidir

Stream yapacağınız video hızının ve internet bağlantınızın uyumlu olması gerekmektedir. Çözünürlüğü ve ona uygun olan bağlantı hızını belirledikten sonra aktardığınız videonun üzerine eklemek istediğiniz logo ve grafikleri de ayarlayarak 15 saniyelik gecikmelerle izleyiciler sizi izleyebilir. YouTube canlı yayını yapmak istediğinizde Tricaster kullanarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

 

Canlı Yayın Fragmanı Nasıl Yapılır?

YouTube’da canlı yayın fragmanını kolayca paylaşabilirsiniz. Bunun için 48 saat öncesinden bağlantı paylaşmanız mümkün olabilir. Takipçileriniz varsa yeni yayınınızla ilgili duyuruları da sosyal medya ve YouTube sayfaları üzerinden paylaşabilirsiniz. Youtube’da canlı yayın arşivleme özelliğiyle daha önceki yayınlarınızı video şeklinde saklamanız mümkün olabilir. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Hasan Çetinkaya tarafından kurulan ve 2013 yılında freelancer olarak hizmet vermeye başlayan HÇK Ajans, başta Web Tasarım olmak üzere. Sosyal Medya Yönetimi, Reklam Danışmanlığı ve E-ticaret Danışmanlığı gibi dijital pazarlama dallarında hizmet vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir