1. Anasayfa
 2. Yazılım

.NET 5.0’in İlk Kararlı Sürümü Yayınladı

.NET 5.0’in İlk Kararlı Sürümü Yayınladı
0

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, yazılım geliştirmede kullanılan “.NET 5.0”ın tüm yazılımcılar için kullanıma sunulduğunu duyurdu. İlk olarak bazı geliştiricilere test amaçlı olarak sunulan “.NET 5.0”, şuan için tüm geliştiricilerin kullanımına açıldı. Önceki sürümlere kıyasla çeşitli yenilikler ve performans geliştirmeleri yapıldığı da gözden kaçmadı.

Microsoft’un yapımcısı olduğu, uygulama geliştirmek için kullanılan bir platform olan “.NET 5.0” kararlı sürüm olarak tüm kullanıcıların kullanımına sunuldu. Geçtiğimiz dönemde testleri yapılan “.NET 5.0” artık tüm yazılım geliştiricileri tarafından kullanılabilecek. Yazılımcılar artık Windows, Android, iOS, Linux vb. sistemler için yeni projelerini bu platform üzerinden gerçekleştirebilecek.

Microsoft, yeni yayınladığı bu kararlı sürüm ile kullanıcılara pek çok yenilikler ve geliştirmeler sunuyor. Kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak isteyen Microsoft genel performans konusunda da iyileştirmeler yaptığını belirtiyor. Gelin hep birlikte bu platforma gelen yenilikleri inceleyelim.

.NET 5.0’da Yapılan Yenilikler ve İyileştirmeler

 • HTTP, Json’lar ve .NET kütüphanelerine verilen destekler genişletilerek “nullability” değerleri kullanıcılar tarafından açıklamalı olarak verilebilir duruma getirildi.
 • Platformda bulunan bileşenlerin entegrasyonları konusunda iyileştirmeler yapılarak performans geliştirmeleri ile de genel kullanım performansı artırıldı.
 • Uygulama yayınlama konusunda kullanıcılara kolaylıklar sağlamak amacıyla dağıtım seçenekleri daha iyi hale getirildi.
 • ARM tabanlı 64 bit için üretilen Windows Arm64’e destek verilmeye başlandı.
 • C# 9 ve F# 9 gibi yazılım dilleri için geliştirmeler yapıldı.

Sizler de .NET 5.0 ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak ve bu platforma sahip olmak istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

.NET 5.0’ın yayınlanan kararlı sürümü, ayrıca yapılan yenilik ve geliştirmeler konusunda sizlerin de düşüncelerini yorumlarda bekliyoruz…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Hasan Çetinkaya tarafından kurulan ve 2013 yılında freelancer olarak hizmet vermeye başlayan HÇK Ajans, başta Web Tasarım olmak üzere. Sosyal Medya Yönetimi, Reklam Danışmanlığı ve E-ticaret Danışmanlığı gibi dijital pazarlama dallarında hizmet vermektedir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir