1. Anasayfa
 2. Yazılım

Hacker’lar Şifrelerimizi 1 Günde Nasıl Kırıyor?

Hacker’lar Şifrelerimizi 1 Günde Nasıl Kırıyor?
0

Dijital dünyanın en büyük sorunlarından birisi haline gelen bilgi korsanlığı insan hayatını karartmaya devam etmekte. Bu nedenle bu yazımızda hackerlerin şifrelerimizi nasıl kırdığını ele alacağız.

 

Teknolojinin yararlarının yanı sıra zararları da dikkat çekici bir hal almakta. Bunlardan birisi de kişisel bilgilerimizi banka hesap bilgilerimizi içeren bilgileri çalan hackerlerdir. Hackerler daha çok şifre kırma işlemiyle bilgilerimizi çalmaya çalışmaktadır. Bu nedenle kimse şifrelerinin kırılmasını istemez. Fakat şifrelerini kırılma tehlikesine karşılık gereken hassasiyeti göstermektedir. Birçok kayıt sitesi kullanıcılarına şifre belirlerken yardımcı olmaktadır. Burada büyük küçük harf kullanımı, noktalama işareti kullanımı ve rakam kullanımı dikkat çekmektedir. Bazı kayıt gerektiren sitelerde ise bu işlemler bulunmamaktadır. 

 

İnsanlar bu hususlara dikkat etmeden bu sitelere kayıt olunurken insanlar basit şifreler deniyor. Bu basit şifrelerden yararlanan hackerler da kolay bir şekilde bilgilerimizi ele geçirebiliyor. 

Güçlü Şifre Belirleme

Kullandığımız servis ve hizmetlerde güçlü şifre kullanımı önemlidir. Fakat bunu çoğu kişinin bilmesine rağmen halen basit düzeyde şifre kullanımına devam edilmektedir. Bu da bir hackerin bu şifreleri kırması hususunda ona ön ayak olduğu haline geliyor. 

Günümüzde birçok kişi internet kullanmakta bu nedenle internet kullanımını arttığı kadar bilgi hırsızlığı yapan hackerlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Ve hackerlik yapmak için geliştirilen programlarda artmaktadır. Bunların yanı sıra insanların yaptığı hamleleri tahmin ederek hackerlik yapanlarda yok değil.

Hackerler bu programları kullanarak kayıt gerektiren web sitelerini tespit ederek burada yer alan kullanıcıların şifrelerine anında erişebiliyor. Aynı zamanda basit seviyede şifre koyan kullanıcıların şifreleri de kolay bir şekilde çözebiliyor. Örneğin 8 karakter altında bulunan şifreler iki saat içinde çözülmektedir. 

Aynı zamanda abcde veya 123 şeklinde kullanılan şifreler aynı zamanda noktalama işareti ve rakamların bulunmadığı şifreler de kolay şekilde kullanılabiliyor. 

 

Hackelerin Çözemeyeceği Şifreler Koyun

Kişisel bilgi hırsızlığın önüne geçmek için uzmanlar güçlü şifre kullanımını önemsemektedir. Bu nedenle içinde noktalama işareti ve rakam içeren ve 8 karakterden fazla şifreler koymak daha önemlidir. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Hasan Çetinkaya tarafından kurulan ve 2013 yılında freelancer olarak hizmet vermeye başlayan HÇK Ajans, başta Web Tasarım olmak üzere. Sosyal Medya Yönetimi, Reklam Danışmanlığı ve E-ticaret Danışmanlığı gibi dijital pazarlama dallarında hizmet vermektedir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir