1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Bilgisayar Hızlandırma ve FPS Artırma Yöntemleri

Bilgisayar Hızlandırma ve FPS Artırma Yöntemleri
0

Bilgisayarınızda bir işlem gerçekleştirirken ya da oyun oynarken yavaşlaması ve FPS’nin düşmesi kadar berbat bir sorun yoktur. Bu sorunu hepimiz yaşamaktayız. 

 

Bu nedenle bu yazımızda Bilgisayar hızlandırma ve FPS artırma yöntemleri ele aldık. Burada vereceğimiz yöntemlerle sizde iyi bir oyun keyfi yaşayabilirsiniz. Özellikle online oyun oynarken internet hızından ya da bilgisayarın yavaşlamasından dolayı FPS düşüşü yaşarız. Bu da iyi bir oyun keyfine engel olur. 

 

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayarın yavaş olması yaptığınız birçok işlemi de beraberinde yavaşlamatmaktadır. Bu nedenle bir yapacağınız işlemlerin en azından güvende kalması için bilgisayar hızını arttırmak gerekir. 

Bu nedenle aşağıdaki işlemleri yaparsanız sizde bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. 

Öncelikle bilgisayarınıza bir hız testi uygulayabilirsiniz. Bu şekilde bilgisayarınızın performansını test etmiş olursunuz ve gerekli olan adımları daha iyi bir şekilde atabilirsiniz. Bunun için internetten ufak bir araştırmayla birden fazla program bulursunuz. Hız testini yaptıktan sonra yapacağınız işlemler şu şekilde;

 1. Bilgisayar Ayarları 

Bazen bilgisayar ayarlarınız optimum performansın önüne geçebilir. Bunun için güç ayarlarından Yüksek performansa geçmeniz gerekir, bu şekilde bilgisayarınızın daha hızlı çalışması için ihtiyaç duyduğu desteği sağlanır. Yapacağınız işlemler aşağıdaki gibidir;

 • Açık Kontrol Paneli ve geçiş Görüntüleme kriteri: Kategori 
 • Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri’ne giderek buradan Yüksek Performans’ı seçin .

 1. Dolu Olan Sabit Disk’i Boşaltma 
 • Windows 10, Storage Sense adlı bir özelliğe sahip olduğu için ihtiyacınız olmayan dosyaları otomatik olarak silmektedir. Böylece depolama hiçbir zaman bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olmaz.  Gidin Windows Ayarları > Depolama . Özelliği etkinleştirmek için Storage Sense seçeneğine giriş yapın
 • Otomatik Olarak Yer Açma Şeklini Değiştir seçeneğine tıkladığınızda, dosyaların ne sıklıkta silindiğini kontrol edebilirsiniz.

 

FPS Arttırma Yöntemleri

 1. FPS Booster

Smart Game Booster grafik kartını veya diğer donanımı yükseltmeden FPS’yi izlemek ve artırmak için tek tıkla çözüm sunar.

 1. Disk Birleştirme

Birleştirme ile sabit sürücünüze yayılan tüm veri parçalarını alır ve yeniden bir araya getirir. Disk birleştirme, oyunu daha iyi başlatmak için sabit disk alanınızı yeniden düzenlemenize yardımcı olur.

 1. Windows Performans Ayarları 

Windows ayarları ayrıca oyun FPS’sini artırmak ve oyun hızını artırmak için size daha iyi PC performansı sağlayabilir. FPS’yi artırmak için Windows performans ayarlarınızı aşağıdaki adımlarla değiştirebilirsiniz. 

 • Windows başlat menüsünü açın ve buradan, “Bilgisayarım” ı seçin;
 • Burada açılan pencerede boş alana sağ tıklayın ve “Özellikler” seçeneğine tıklayın;
 • “Gelişmiş Sistem Ayarları”’ndan Performans’ı seçin ve listedeki tüm kutuların işaretini kaldırın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Hasan Çetinkaya tarafından kurulan ve 2013 yılında freelancer olarak hizmet vermeye başlayan HÇK Ajans, başta Web Tasarım olmak üzere. Sosyal Medya Yönetimi, Reklam Danışmanlığı ve E-ticaret Danışmanlığı gibi dijital pazarlama dallarında hizmet vermektedir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir