Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

instagram-reels-nedir-nasil-kullanilir-

En sevilen sosyal medya sitelerinden biri olan Instagram’ın pek çok özelliği vardır ve her geçen gün özelliklerini arttırmaya devam etmektedir. Sitenin özelliklerinden biri de Reels’dir.

Instagram Reels Nedir?

Instagram Reels hayatımıza dahil olan son yeniliklerden bir tanesi. Günümüz dünyasında güç geçmiyor ki sosyal medya hesaplarına yeni bir özellik gelmesin. Teknoloji her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. Bu durum kullanmakta olduğumuz her cihaz ve hesabı doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir. Ayrıca meydana gelen rekabet ortamı da şirket sahiplerinin ve sosyal medya hesaplarının kendisini güncellemesinde etken olmaktadır. 

Bilindiği üzere sosyal medya hesapları denildiği zaman akla ilk olarak Instagram, Facebook ve Twitter gelmektedir. Bu ve bunun gibi sosyal medya hesapları ilk kuruldukları dönemde birbirinden farklı özelliklere sahipken şu anda bazı ortak özellikleri kullanmaya başlamışlardır. Örnek üzerinden değerlendirecek olursak hikaye özelliği Instagram, Facebook ve Twittir ilk oluşturulduğu dönemde hiçbirinde yoktu. Ancak Snapchat’ten etkilenen her üç sosyal medya hesabı da zamanla hikaye özelliğini kendi bünyesine ekledi ve kullanmaya başladı. 

Günümüzde bahsi geçen sosyal medya hesapları dışında milyonlarca kullanıcıya sahip olan bir diğer uygulama ise Tİktok’tur. Kısa videolardan oluşan Tiktok, oluşturulduktan oldukça kısa bir süre sonra milyonlarca kullanıcıya ulaşmış ve hitap etmeye başlamıştır. Instagram da bu farkındalıktan hareketle Instagram Reels özelliğini geliştirmiştir. 

 

Instagram Reels Kullanımı

Esasen Instagram Reels’in mantığı ile Tiktok’un mantığı birbirine çok benzemektedir. Instagram Reels, Tiktok’ta da olduğu gibi kullanıcılarına 15 saniyelik kısa videolar oluştururak Instagram Müzik aracılığı ile müzik eklenebilen videolar paylaşma imkanı sunmaktadır. Instagram Reels, sahip olduğu bu içerik formatı ile birçok kullanıcının TikTok’u bırakıp Reels’e geçiş yapmasına vesile olmuştur. Hatta Reels için Instagram uygulamasında özel bir vardır ve kullanıcılar bu sayede rahatlıkla Reels videolarına ulaşabilmektedir. 

Instagram Reels özelliğini kullanabilmek için Instagram uygulamasına girdikten sonra hikaye atılan bölüme tıklamanız gerekmektedir. Kayıt tuşunun altında bulunan Reels kısmına tıklayacak olursanız canlı ve hikaye özelliklerini göreceksiniz. Buradan rahatlıkla video çekebileceğiniz gibi daha önce çekmiş olduğunuz videoları da sisteme yükleyebilir ve Instagram Reels ’de paylaşım yapabilirsiniz. 

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık