COVID-19 NEDİR

COVİD 19 adıyla bilinen CORONAVİRÜSLER    hayvanlar   ve insanlar arasında yayılan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüs 2019 yılının aralık ayında Çin ülkesinin WUHAN   Kentinde ortaya çıkmıştır. CORONA VİRÜS   Belirtisi olarak Ateş, Yorgunluk ve kuru öksürük tür. Bazı vakalarda burun    tıkanıklığı burun akıntısı, Boğaz ağrısı ve ishal olabilir. Böyle durumlar genellikle yavaş yavaş başlar. Özellikle yaşlı insanlarda ve genç insanlarda ortaya çıkmaktadır. CORONAVİRÜS TE  yapılan 2 adet test olmaktadır. PCR  testi  virüse  verilen antikor testidir.

CORONAVİRÜS akciğerlere ve insan Beynine   oldukça büyük zarar vermektedir.  CORANA VİRÜS  nefes almakla ve damlacık yoluyla insanlara bulaşabilmektedir. Sosyal  mesafe olarak  en az 1 metre canlılar arasında mesafe olmaktadır. Bir kişinin CORONAVİRÜS olup olmadığını anlamak için belirtilere göre hareket edilmeli, hastanelerin test laboratuvarlarında COVİD 19 testi yapılmalıdır.

CORONAVİRÜS  için ülkeler kendi aşılarını üretme çalışması yapmaktadırlar. Bu virüse yakalanmamak için 1 adet cerrahi maske takmak ve sosyal mesafe kuralına uyup kalabalık ortamlarda virüs hızla yayılmaktadır. Ellerinizi sık sık yıkamalı, kolonya kullanmalı ve temizlik jeli kullanılmalıdır.

CORONA VİRÜSTEN  korunabilmek için günde 5-8 porsiyon meyve tüketimi sağlanmalıdır. Bir kişi CORONAVİRÜS yakalandığı zaman 14 gün karantinada tutulmalıdır. Kronik hastalığı olan kişiler zatürre ve grip aşısını  yaptırmalıdırlar. Soğuk havalarda virüs hızla yayılmaktadır. Bu yüzden sıcak ortamlarda bulunmamız oldukça önem taşır.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık